Op 23 november 2025 is de iconische Duitse karakteracteur Udo Kier op 81-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Palm Springs, Californië. Zijn partner, de kunstenaar Delbert McBride, bevestigde het nieuws van zijn overlijden.
Een leven in tegenlicht
Geboren als Udo Kierspe in Keulen op 14 oktober 1944, bracht zijn allereerste uren op aarde hem al in gevaar: het ziekenhuis werd kort na zijn geboorte gebombardeerd, en hij en zijn moeder moesten worden gered uit het puin. De omstandigheden van zijn jeugd waren moeilijk — armoede kenmerkte zijn kindertijd, en hij sprak later van een “vreselijke” jeugd. Op 18-jarige leeftijd vertrok hij naar Londen om Engels te leren, waar zijn acteercarrière onverwacht begon.
Zijn filmdebuut maakte hij in 1966 met Road to St. Tropez, maar het was pas in de jaren 70 dat hij echt opviel: onder regisseurs als Paul Morrissey (Warhol-stal) speelde hij memorabele rollen in Flesh for Frankenstein en Blood for Dracula.
Een onstuitbare carrière
Gedurende zijn carrière acteerde Kier in meer dan 250 films en televisieprojecten, met samenwerkingen met enkele van de meest gewaagde, grensverleggende regisseurs van zijn tijd: Lars von Trier, Rainer Werner Fassbinder, Gus Van Sant, Dario Argento, Werner Herzog en anderen.
Hij was bijzonder geliefd om zijn excentrieke, vaak demonische of bovennatuurlijke personages — vampiers, schurken, outsider-figuren — maar ook om zijn veelzijdigheid. In de loop der decennia leverde hij onuitwisbare rollen af in films als My Own Private Idaho, Melancholia, Blade, Ace Ventura, Berlin Alexanderplatz, en vele anderen
Zijn band met Von Trier was levenslang en creatief vruchtbaar: hij trad op in onder andere Breaking the Waves, Dancer in the Dark, Dogville, Melancholia en Nymphomaniac: Vol. II
Persoonlijkheid en nalatenschap
Bekend om zijn doordringende blik, was Kier een levende legende — niet alleen in film, maar ook in muziekvideo’s (hij werkte met Madonna, Korn, Supertramp, onder anderen) en zelfs videogames. Hij woonde al jaren in Palm Springs, waar hij een kleurrijk huis vol kunst en sculpturen leidde, en hij genoot van zijn tuin, zijn reuzenschildpad en eenvoudige momenten in de natuur.
Zijn carrière was een ode aan eigenheid en durf: hij omarmde personages die anderen misschien zouden vermijden, en hij liet zien dat karakteracteurs even groots kunnen zijn als elke ster op het witte doek. Zoals hij het zelf eens zei:
“100 films zijn slecht, 50 kun je zien met een glas wijn, en 50 zijn goed.”
Nalatenschap
Met het overlijden van Udo Kier verliest de filmwereld één van haar meest originele stemmen — een acteur die moeiteloos tussen cult-horror, arthouse en mainstream schakelde, en wiens intensiteit ons altijd zal bijblijven. Zijn werk zal verder leven, in boekingslijstjes, klassiekers en herinneringen van fans wereldwijd.
